+48 75 72 11 579 okis@lesna.pl
A- A A+

Pokaz filmu: Symfonia Fabryki Ursus

08.01.2021 17:00 wstęp wolny

Dodane 17-12-2020

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, Burmistrz Leśnej oraz Fundacja Dziki Zachód zapraszają na pokaz filmu „Symfonia Fabryki Ursus”, który odbędzie się w dniu 8 stycznia 2021 roku (piątek) o godz. 17:00 w sali widowiskowej domu kultury w Leśnej.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji z udziałem reżyserki Jaśminy Wójcik oraz Ani Hernik autorki książki „Dolwis. Historia mówiona”.

Pokaz filmu będzie realizowany w ramach Leśniańskiego Klubu Filmowego. Partnerem wydarzenia jest Wajda Studio.

W zależności od restrykcji związanych z pandemią pokaz filmu odbędzie się w ograniczonej ilości miejsc z zachowaniem reżimu sanitarnego lub zostanie przełożony na inny termin.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w pokazie prosimy o zapisanie się telefonicznie pod nr telefonu 75 72 11 579 lub e-mailem okis@lesna.pl.

* * *

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii.

„Symfonia Fabryki Ursus” to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik i zespołu ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Dokument kreacyjny łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta, II reżyser; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywił fabrykę. Za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtworzyli jeden dzień pracy zakładu. Jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

„Symfonii” towarzyszy jeszcze robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. Ożywienie fabryki wprawia w ruch rozsiane po całej Polsce traktory, które wyszły spod rąk ursuskich robotników. Maszyny przyciągane energią pamięci przybywają do miejsca, w którym się narodziły by oddać hołd swoim konstruktorom. Dokument ma szczególną wartość społeczną - dostarcza zbiorowej narracji lokalnej wspólnocie, osieroconej po zamknięciu fabryki.

Produkcja: Wajda Studio; Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie; Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 Zwiastun filmu: https://link.lesna.pl/symfoniazwiastun

URSUS ODWOŁANE.jpg

Polecamy również

plakat bieg cukrzyca.jpg

Zapraszamy na bieg "Policz się z cukrzycą" organizowany przez Stowarzyszenie Be Active Leśna w dniu 30.01.2021 w godzinach 11:00 - 15:00.

info komunikat.jpg

Od 28 grudnia 2020 roku do 31 stycznia 2020 roku obiekty sportowe, siłownie zewnętrzne oraz place zabaw na terenie Gminy Leśna zostają zamknięte.

URSUS ODWOŁANE.jpg

Zapraszamy na pokaz filmu „Symfonia Fabryki Ursus” w dniu 08.01.2021r. (piątek) o godz. 17:00 w sali widowiskowej domu kultury w Leśnej. 

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej. Wszystkie prawa zastrzeżone, 2020.