+48 75 72 11 579 okis@lesna.pl
A- A A+

Pokaz filmu: Symfonia Fabryki Ursus

08.01.2021 17:00 wstęp wolny

Dodane 17-12-2020

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, Burmistrz Leśnej oraz Fundacja Dziki Zachód zapraszają na pokaz filmu „Symfonia Fabryki Ursus”, który odbędzie się w dniu 8 stycznia 2021 roku (piątek) o godz. 17:00 w sali widowiskowej domu kultury w Leśnej.

Po projekcji zapraszamy do dyskusji z udziałem reżyserki Jaśminy Wójcik oraz Ani Hernik autorki książki „Dolwis. Historia mówiona”.

Pokaz filmu będzie realizowany w ramach Leśniańskiego Klubu Filmowego. Partnerem wydarzenia jest Wajda Studio.

W zależności od restrykcji związanych z pandemią pokaz filmu odbędzie się w ograniczonej ilości miejsc z zachowaniem reżimu sanitarnego lub zostanie przełożony na inny termin.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w pokazie prosimy o zapisanie się telefonicznie pod nr telefonu 75 72 11 579 lub e-mailem okis@lesna.pl.

* * *

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii.

„Symfonia Fabryki Ursus” to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik i zespołu ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Dokument kreacyjny łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta, II reżyser; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywił fabrykę. Za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtworzyli jeden dzień pracy zakładu. Jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

„Symfonii” towarzyszy jeszcze robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. Ożywienie fabryki wprawia w ruch rozsiane po całej Polsce traktory, które wyszły spod rąk ursuskich robotników. Maszyny przyciągane energią pamięci przybywają do miejsca, w którym się narodziły by oddać hołd swoim konstruktorom. Dokument ma szczególną wartość społeczną - dostarcza zbiorowej narracji lokalnej wspólnocie, osieroconej po zamknięciu fabryki.

Produkcja: Wajda Studio; Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa; Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie; Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 Zwiastun filmu: https://link.lesna.pl/symfoniazwiastun

URSUS ODWOŁANE.jpg

Polecamy również

info ksiegowy.jpg

Dyrektor Ośrodka ogłasza nabór na stanowisko Głównego Księgowego. Termin składnia dokumentów: do 7 czerwca 2021 (poniedziałek), do godz. 16:00.

konstytucja plakat.jpg

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 12 – 18 lat z gminy Leśna do udziału w konkursie na opracowanie krzyżówki z hasłem: Konstytucja.

dzień ziemi (1).jpg

Zapraszamy mieszkańców w dniu 22.04.2021 roku (czwartek) w godz. 9:30 - 15:00 na obchody Dnia Ziemi przed Domem Kultury w Leśnej.

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej. Wszystkie prawa zastrzeżone, 2020.