+48 75 72 11 579 okis@lesna.pl
A- A A+

Hornet Quartet Z klasyką przez Polskę


Dodane 16-11-2023

NIEDZIELA
26.11.2023
GODZINA:  18:00
Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej

Wstęp bezpłatny!

„Z klasyką przez Polskę” to cykl koncertów realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju w ramach projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych.

Hornet Quartet to jeden z najprężniej działających zespołów blaszanych w Polsce, założony w 2012 roku. Jego członkowie to Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski, soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce, którzy aktywnie biorą udział w popularyzacji waltorni w naszym kraju.

W 2017 roku zdobyli pierwszą nagrodę na konkursie kwartetów waltorniowych podczas International Horn Symposium w Natal w Brazylii. W 2015 roku zdobyli Srebrny Medal podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Solistów i kameralistów SVIREL w Słowenii.

Koncertowali podczas International Horn Symposium w Gandawie w Belgii z towarzyszeniem Royal Symphonic Band of the Belgian Guides, a także na Festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i innych ośrodkach kultury. Występowali na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą.

Współpracują z kompozytorem i wieloletnim waltornistą Sydney Symphony Orchestra Kazem Machalą, a także Pawłem Pudło i Jankiem Stokłosą, który dedykował zespołowi trzy kompozycje. Koncertują w powiększonym składzie, zapraszając do udziału wybitnych artystów takich jak Kerry Turner i Kristina Mascher.

 Wspólnie z Pawłem Pudło byli organizatorami międzynarodowej platformy edukacyjno- muzycznej WarHorns. Jest to połączenie wykładu historycznego z koncertem na 10 waltorni, napisanym w hołdzie ofiar II Wojny Światowej. Do udziału w projekcie zapraszani byli znakomici waltorniści: Stefan de Leval Jezierski (Berliner Philharmoniker), Luca Benucci (Florence Opera), David Bonet Piris (Orquestra Sinfonica de Barcelona), Alexandru Afanasiev (Mariinsky Theatre Sankt Petersburg), Grzegorz Curyła (Malaysian Philharmonic Orchestra).

Repertuar zespołu obejmuje głównie klasyczną muzykę współczesną, rozrywkową oraz filmową. Prezentują kompozycje polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Najczęściej wykonują utwory komponowane oryginalnie na kwartet waltorniowy.

W czerwcu 2018 roku zespół nagrał swoja pierwszą płytę w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Projekt jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Realizacja działań w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt bez nazwy.png

Polecamy również

1.jpg

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej zaprasza mieszkańców do wspólnego świętowania tego magicznego czasu!


Jarmark Bożonarodzeniowy  (3).png

Zapraszamy wystawców do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Leśnej. Zgłoszenia do 01.12.2023 roku.