aktualnosci

aktualnosci (657)

Uwaga
piątek, 09 listopad 2018 12:38

Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dlatego właśnie 30 października br. w holu Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców pt. " Warzywno-owocowe cudaki". Dzieci według własnego pomysłu tworzyły różne cudaki, które swoim wyglądem oraz precyzyjnym wykonaniem budziły ogromny zachwyt. Wśród nich były zwierzątka, postacie bajkowe, ludziki oraz kwiaty. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci do częstego spożywania owoców i warzyw oraz rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej. Podczas zajęć około 30 kg warzyw i owoców zostało rozdanych dzieciom, które połowę zjadły,  a resztę zabrały do domu aby pochwalić się swoimi "cudakami" domownikom. Zajęcia były finansowane ze środków GKRPA oraz OKiS w Leśnej.

IMG2372
IMG2371
IMG2369
IMG2370
IMG2373
IMG2374
IMG2377
IMG2378
IMG2375
IMG2379

Podążając śladami Bodo Ebhardta Członkowie Klubu Seniora w Leśnej 17 października br. odwiedzili Zamek Grodziec, aby móc podziwiać jego walory oraz elementy architektoniczne. Przewodnik, który przywitał nas u wrót zamkowych wprowadzając na dziedziniec, przybliżył nam nie tylko historię zamku ale również właścicieli w nim mieszkających. Następnie oprowadził po salach i komnatach opowiadając przy tym mnóstwo legend z nim związanych. Imponujące wrażenie zrobiła na nas dobrze zachowana część pałacowa, której prawdziwą ozdobę stanowiły piękne okna oraz okazały portal wejściowy z herbem dawnych właścicieli. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od parteru zamku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać imponujących rozmiarów Wielką Salę oraz mniejszą zwaną Pokojem Księcia z pięknym kominkiem. Na drugą kondygnację części pałacowej dostaliśmy się krętymi schodami prowadzącymi  bezpośrednio z Pokoju Księcia. Trafiliśmy do kolejnej dużej sali, która oficjalnie nazywana jest Rycerską. To właśnie tu w czasach świetności odbywały się wystawne uczty i bale, a pamiątkami po nich są stylowe meble,elementy dekoracji oraz mnóstwo historycznych drobiazgów. Kolejnym punktem na trasie naszego zwiedzania była kaplica, która była sakralnym miejscem wszystkich mieszkańców. Następnie weszliśmy do zbrojowni, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się różnym rodzajom broni dawniej używanej przez rycerstwo i wojsko. Co odważniejsi weszli na wieżę, krużganki oraz odwiedzili wszystkie tajne zakamarki kryjące się w zamku. Słoneczny, ciepły dzień,  wspaniała gościnność gospodarzy sprawiły, że wycieczka okazała się fantastyczną  przygodą. Gdyby nie on - Bodo Ebhardt - dwa dolnośląskie  Zamki Czocha i Grodziec wyglądałyby zupełnie inaczej, a może do dziś straszyłyby ruinami. Ten niezwykle zdolny niemiecki architekt, historyk sztuki, konserwator i restaurator zabytków w latach 1906-1908 odbudował Zamek Grodziec, a w latach 1909-1914 odrestaurował Zamek Czocha. Seniorzy nie przestają na tych dwóch zamkach i już myślą, aby zwiedzić następny  - idąc śladami Bodo Ebhardta. Wycieczka była dofinansowana ze środków GKRPA w Leśnej.
DSCN2398
DSCN2399
DSCN2400
DSCN2401
DSCN2402
DSCN2405
DSCN2403
DSCN2404

26 października br. roku w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbyło się spotkanie skierowane do dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i oddziałów gimnazjalnych w Smolniku oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej, zrealizowane w formie słowno-muzycznej przez Jacka Musiatowicza oraz jego syna Michała, przestrzegając młodzież przed zgubnym wpływem używek. Pan Jacek ukazał negatywne konsekwencje wejścia na drogę uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze) niszczące ludzkie życie. Mówił o swoich doświadczeniach, gdy był uzależniony od narkotyków, zwracając szczególną uwagę na fakt, iż jeśli ktoś już raz wszedł na tę drogę uzależnienia, musi uważać i pracować nad sobą, a to wymaga ogromnego wysiłku. Poruszył kwestię poczucia własnej wartości, angażowania się w swoje zainteresowania i pasje, szacunku dla rodziców. Duży nacisk Artysta postawił na agresję słowną, wulgaryzmy oraz przemoc w internecie. Spotkanie było programem motywacyjnym, mówiącym o tym, że żadna sytuacja życiowa nie powinna skłonić młodego człowieka do sięgania po używki. Wyraz swoich doświadczeń zapisał w słowach utworów muzycznych, które wykonywał podczas spotkania razem z synem. Wydarzenie to wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród  uczniów, zapadając głęboko w sercu. Spotkanie było dofinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leśnej.

IMG2324
IMG2322
IMG2325
IMG2326
IMG2331

Klockami Lego bawi się każdego roku około 400 mln ludzi na całym świecie. Wymyślone przez Duńczyków w 1949 roku ponadczasowe, niepozorne cegiełki podbiły cały świat i serca kilku już pokoleń. Dziś do wyboru mamy przynajmniej kilkadziesiąt ich wersji. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowania technologicznego, służą jednemu - nauce i zabawie w jednym. Przy pomocy klocków dzieci poznają tajniki kreatywnego myślenia i pracy zespołowej oraz umiejętności matematyczne, techniczne i mechaniczne. 26 października 2018 r. w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbyły się warsztaty pt. "Zabytkowo i Klockowo - Zabytki Architektury Sakralnej Powiatu Lubańskiego", podczas których dzieci budowały zespołowo model Kościoła pw. Chrystusa Króla w Leśnej. W ciągu godziny dzieci z najmniejszymi elementami architektonicznymi zbudowali model, który podziwiali rodzice dumni ze swoich pociech. Zachęcamywięc rodziców, aby kontynuowali to przedsięwzięcie razem w domu i postawili na klocki, które stymulują rozwój dziecka jego wyobraźnię, sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

IMG2348
IMG2347
IMG2356
IMG2357
IMG2356
IMG2351
IMG2356
IMG2356
IMG2359
IMG2360

Informujemy, iż dnia 02 listopada 2018 r. Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej będzie nieczynny.

Ochrona Danych Osobowych

w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej

 

Szanowni Państwo

 

Od dnia 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwane powszechnie RODO.

 

Rozporządzenie ma chronić podstawowe prawa i wolności osób fizycznych,
w szczególności prawa do ochrony danych osobowych. Jednym z jego głównych założeń jest również wprowadzenie jednolitego systemu ochrony danych osobowych
w państwach członkowskich Unii Europejskiej. RODO stosuje się do ochrony danych osobowych osób fizycznych, które są gromadzone przez firmy oraz instytucje prowadzące działalność na terenie UE.

 

W związku z powyższym chcielibyśmy przedstawić Państwu zasady przetwarzania danych osobowych w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami przed przejściem do strony.

Zasady przetwarzania danych osobowych w Ośrodku Kultury
i Sportu w Leśnej

Poniższe zasady obowiązują od dnia 25 maja 2018 r. do odwołania i realizują obowiązek prawny wynikający z art. 13 – 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), dalej Rozporządzenie.

Administrator danych osobowych

Administratorem Państwa danych osobowych jest Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej,
59 – 820 Leśna, ul. E. Orzeszkowej 5a. Kontakt możliwy pod numerem tel. 75 72 11 579 lub pod adresem poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Inspektor ochrony danych osobowych

Wyjaśnień w sprawach związanych z danymi osobowymi udziela Inspektor Ochrony Danych; kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 75 72 11 332 lub listownie na adres Administratora.

Bezpieczeństwo danych

Dane osobowe przetwarzane są w Ośrodku Kultury i Sportu z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, spełniających wymagania przepisów prawa.

Kategorie osób, których dane są przetwarzane

Ośrodek Kultury i Sportu przetwarza dane osobowe następujących osób:

 • korzystających z usług świadczonych przez Ośrodek Kultury i Sportu,
  związanych z działalnością statutową;
 • korzystających z usług świadczonych przez Ośrodek Kultury i Sportu drogą elektroniczną;
 • uczestniczących w wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sportu;
 • kontaktujących się z Ośrodkiem Kultury i Sportu w określonej sprawie, w tym dotyczącej informacji publicznej;
 • odbywających w Ośrodku Kultury i Sportu praktykę, staż lub wolontariat;
 • uczestniczących w postępowaniach związanych z zamówieniami publicznymi;
 • współpracujących z Ośrodkiem Kultury i Sportu w oparciu o umowy cywilno-prawne;
 • kontrahentów;
 • pracowników Ośrodka Kultury i Sportu;
 • kandydatów do pracy.

Podstawa i cele przetwarzania danych osobowych

Każde przetwarzanie Państwa danych oparte jest na właściwej, zgodnej
z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej przetwarza Państwa dane osobowe w następujących celach:

 

 • realizacji czynności w zakresie i na podstawie udzielonej zgody - na podstawie
  art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia
  • Na podstawie udzielonej zgody Ośrodek Kultury i Sportu przetwarza dane osobowe m.in. w celach reklamowych, promocyjnych i marketingowych, związanych
   z działalnością statutową Ośrodka Kultury i Sportu, jak również w celach związanych
   z realizacją określonej sprawy oraz kontaktu zwrotnego w ww. sprawie.
   W odniesieniu do osoby poniżej 16 lat zgody udziela jej opiekun prawny;
 • zawarcia i realizacji lub rozwiązania umowy oraz wykonywania innych czynności związanych z umową, w tym czynności poprzedzających jej zawarcie – na podstawie art. 6 ust. 1 lit b Rozporządzenia
  • Dotyczy umów zawieranych z osobami korzystającymi z usług świadczonych przez Ośrodek Kultury i Sportu, w szczególności związanych z jej działalnością statutową, jak również z osobami współpracującymi z Ośrodkiem Kultury i Sportu
   lub odbywającymi w nim szkolenie;
 • realizacji uprawnienia lub spełnienia obowiązku prawnego wynikającego z przepisów prawa - na podstawie art. 6 ust. 1 lit c Rozporządzenia
  • Obowiązki te wynikają w szczególności z przepisów ustawy o instytucjach kultury, organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, statystyce publicznej, rachunkowości, finansach publicznych, archiwizacji, a także kodeksu pracy, cywilnego oraz rodzinnego i opiekuńczego. Ponadto Ośrodek Kultury i Sportu zobowiązany jest realizować obowiązki wynikające m.in. z przepisów ustawy
   o dostępie do informacji publicznej czy prawa zamówień publicznych, a także dotyczących przeciwdziałaniu czynom zabronionym przez prawo;
 • realizacji prawnie uzasadnionych interesów Ośrodka Kultury i Sportu - na podstawie art. 6 ust. 1 lit f Rozporządzenia
  • Prawnie uzasadnione interesy Ośrodka Kultury i Sportu to w szczególności dochodzenie lub obrona w sprawie roszczeń lub praw Ośrodka Kultury i Sportu oraz zapewnienie bezpieczeństwa mienia Ośrodka Kultury i Sportu.

 

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może być niezbędne
do zrealizowania celów wskazanych powyżej, w tym wypełnienia obowiązków ciążących na Ośrodku Kultury i Sportu. W zakresie danych przetwarzanych
na podstawie udzielonej zgody podanie danych jest każdorazowo dobrowolne.

Odbiorcy danych osobowych

W związku z przetwarzaniem danych w celach wskazanych powyżej, Państwa dane mogą być udostępniane podmiotom upoważnionym na mocy przepisów prawa oraz podmiotom, którym przekazanie danych jest uzasadnione dla wykonania określonej czynności lub realizacji określonej usługi, np. operatorzy pocztowi, kurierzy, podmioty świadczące usługi prawne. Ponadto Państwa dane mogą być udostępniane podmiotom finansującym, współfinansującym lub współorganizującym działania Ośrodka Kultury
i Sportu. Dodatkowo Państwa dane mogą być udostępniane w materiałach promocyjnych Ośrodka Kultury i Sportu, a w szczególności w publikacjach prasowych, na stronach internetowych, w tym na stronie Ośrodka Kultury i Sportu, jak również
w ogólnodostępnych środkach masowego przekazu. Przetwarzane dane
nie są transferowane do państw trzecich oraz organizacji międzynarodowych, nie podlegają również zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Czas przetwarzania danych osobowych

Państwa dane będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych powyżej celów przetwarzania, tj.:

 • w zakresie danych przetwarzanych na podstawie udzielonej zgody, czas przetwarzania niezbędny do realizacji zadania, w każdym przypadku – do czasu odwołania zgody;
 • w zakresie realizacji zawartej umowy przez okres do czasu jej realizacji,
  po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa
  lub dla zabezpieczenia ewentualnych roszczeń;
 • w zakresie realizacji obowiązków prawnych ciążących na Ośrodku Kultury i Sportu, przez okres do czasu wypełnienia lub wygaśnięcia tych obowiązków;
 • w zakresie realizacji prawnie uzasadnionych interesów Ośrodku Kultury i Sportu,
  przez okres do czasu ich realizacji lub wygaśnięcia.

Prawa osób w zakresie danych osobowych

Na każdym etapie przetwarzania przez Ośrodek Kultury i Sportu danych osobowych, mają Państwo prawo do:

 

 • dostępu do swoich danych, w tym uzyskania informacji o zakresie przetwarzanych przez Ośrodek Kultury i Sportu danych oraz uzyskania kopii tych danych;
 • sprostowania swoich danych;
 • ograniczenia przetwarzania swoich danych, jeżeli nie będą zachodziły inne przeciwwskazania prawne;
 • usunięcia swoich danych („prawo do bycia zapomnianym”), jeżeli nie będą zachodziły inne przeciwwskazania prawne;
 • niepodlegania automatycznym decyzjom opartym na profilowaniu;
 • wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania danych osobowych;
 • przeniesienia danych do innego Administratora, jeśli dane przetwarzane są w związku z udzieloną zgodą lub zawartą umową;
 • wycofania zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem (w przypadkach, w których przetwarzanie odbywa się na podstawie wyrażonej zgody);
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego (od 25.05.2018 r. - Urząd Ochrony Danych Osobowych), w przypadku uznania, iż przetwarzanie przez Ośrodek Kultury i Sportu Państwa danych osobowych narusza przepisy Rozporządzenia.

Swojskiego Grania i Śpiewania

 

            Już po raz ósmy zabrzmiały dźwięki Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”. W dniu 23 czerwca br. park w Smolniku gościł zespoły ludowe z trzech województw Polski, liczne grono gości i turystów. Pogoda wprawdzie zapewniła wszystkim uczestnikom moc wrażeń, jednakże nie przeszkodziło to w dobrej, całodziennej zabawie i nie odstraszyło wielbicieli muzyki ludowej.

Organizatorem Festiwalu był już tradycyjnie Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Leśnej, Rady Sołeckiej Smolnika, Zespołu Ludowego „Smolniczanie”, Ochotniczych Straży Pożarnej Gminy Leśna. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Paweł Wróblewski Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Walery Czarnecki, Starosta Lubański. Patronat medialny objął miesięcznik Panorama Leśnej oraz Polskie Radio Zachód.

 

VIII Festiwal prowadziła Małgorzata Majeran – Kokott, znana dziennikarka, prowadząca Listę Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Każdej niedzieli przebojów ludowych słuchają tam tysiące osób. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Zastępca  Burmistrza Leśnej Gabriela Pijanowska. Następnie rozpoczęła się część konkursowa, w której udział wzięło 18 zespołów z trzech województw (dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Oceny występów dokonało jury w składzie: Gabriela Gacek – przewodnicząca, muzykolog, Jerzy Bzowski, dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Turów.

 

Poziom Festiwalu – jak stwierdzili sami jurorzy – był wysoki a dokonanie oceny zespołów i wybór najlepszych nie należał do łatwych. Prezentowana na scenie muzyka szybko zjednała słuchaczy i bardzo szybko plac przed sceną zapełnił się tańczącymi. W przebłyskach słońca pięknie prezentowały się stroje roztańczonych zespołów ludowych, które brały udział w przeglądzie konkursowym.

 

Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych zespołów:

W kategorii „Zespół śpiewaczy z kapelą” jury nagrodziło:

I miejsce: Tacy Sami z Wrocławia

II miejsce – Sycowiacy z Sycowa

III miejsce – Ale Babki z Witoszowa

 

W kategorii „Zespół śpiewaczy z towarzyszeniem instrumentalisty ” jury nagrodziło:

 

I miejsce: Perła z Przybyłowic

II miejsce – Pod Wiatrakiem z Leśniowa Wlk.

III miejsce – Jarzębina z Zawidowa

 

W kategorii „Zespół dziecięcy” jury nagrodziło:

 

I miejsce: Rezonans z Nietkowa

II miejsce – Stokrotki z Olszyny

 

 

 

Nagrodę specjalną w postaci wyróżnienia otrzymali:

Kapela Goleniowska z Goleniowa

Brzykowianie z Brzykowa

Katarzynki z Radkowa

 

Nagrodę główną GRAND PRIX  otrzymał (a) zespół:  Złote Łany z Bożnowa

 

Uroczystego wręczenia statuetek i nagród rzeczowych dokonali Zastępca Burmistrza Leśnej, Gabriela Pijanowska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej, Stanisław Marczyński.

W trakcie festiwalu koncertowali i umilali czas współorganizatorzy – Zespół Ludowy „Smolniczanie” ze Smolnika i  Zespół „Kulinianie ” z Kulina.

 

Wsparcia finansowego przy organizacji VIII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie” udzieliły następujące instytucje i osoby: FHU Bielawa w Leśnej, Przedsiębiorstwo Usługowe TOMKOP Tomasz Śliwiński w Stankowicach, Firma Anstal Andrzej Jurczenko w Leśnej oraz Jan Dworzecki z Leśnej.

 

Poza wysłuchaniem muzyki i śpiewów ludowych można było spróbować specjałów kulinarnych przygotowanych przez Radę Sołecką Smolnika oraz smakowitych ciast przygotowanych przez Radę Sołecką Złotnik Lubańskich. Dodatkowo wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu zostały ugoszczone pyszną zupą grochową oraz kiełbaskami, które grillowali mieszkańcy Smolnika. Różnorodne ciasta ze Smolnika znalazły się na stołach wszystkich zespołów ludowych, uczestniczących w Festiwalu.

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje za ogromne zaangażowanie i współpracę wszystkim  ludziom dobrej woli oraz instytucjom i sponsorom: Ochotniczym Strażom Pożarnym z Leśnej, Szyszkowej i Grabiszyc, Piotrowi Pietrykowskiemu – Komendantowi Komisariatu Policji w Leśnej wraz z funkcjonariuszami, pracownikom Urzędu Miejskiego w Leśnej w osobach: Zbigniew Sołtys, Sebastian Fronc i Gabriela Marchlewicz. Podziękowania kierujemy również do Katarzyny Wysoty - Prezesa PM Synergia Sp. z o.o. w Leśnej oraz pracowników firmy oraz mieszkańców Smolnika z Marzenną Straszak na czele za przygotowanie dekoracji sceny. Dziękujemy radom sołeckim Kościelnika, Szyszkowej oraz Miłoszowa  za wypożyczenie namiotów plenerowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom oraz Patronom Honorowym  za wsparcie i zaufanie przed oraz w trakcie Festiwalu. Dziękujemy członkom jury Festiwalu oraz mieszkańcom i Radzie Sołeckiej Smolnika. Dziękujemy dzielnym Strażakom z OSP za ich wielkie serca i silne dłonie przy organizacji placu festiwalowego. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Leśnej za pomoc w transportach wyposażenia placu.

Organizatorzy gratulują wszystkim zwycięzcom i już dziś zapraszamy za rok na kolejną IX edycję Festiwalu.

19402242600954343445709852190004316825309o
IMG1735
IMG1736
IMG1737
IMG1738
IMG1739
IMG1740
IMG1741
IMG1742
IMG1743
IMG1744
IMG1745
IMG1746
IMG1747
IMG1748
IMG1749
IMG1750
IMG1751
IMG1752
IMG1753
IMG1754
IMG1755
IMG1756
IMG1757
IMG1758
IMG1759
IMG1760
IMG1761
IMG1762
IMG1763
IMG1764
IMG1765
IMG1766
IMG1767
IMG1768
IMG1769
IMG1770
IMG1771
IMG1772
IMG1773
IMG1774

Strona 1 z 47