czwartek, 05 lipiec 2018 09:30

VIII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej "Swojskie Granie i Śpiewania"

Swojskiego Grania i Śpiewania

 

            Już po raz ósmy zabrzmiały dźwięki Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”. W dniu 23 czerwca br. park w Smolniku gościł zespoły ludowe z trzech województw Polski, liczne grono gości i turystów. Pogoda wprawdzie zapewniła wszystkim uczestnikom moc wrażeń, jednakże nie przeszkodziło to w dobrej, całodziennej zabawie i nie odstraszyło wielbicieli muzyki ludowej.

Organizatorem Festiwalu był już tradycyjnie Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Leśnej, Rady Sołeckiej Smolnika, Zespołu Ludowego „Smolniczanie”, Ochotniczych Straży Pożarnej Gminy Leśna. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Paweł Wróblewski Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Walery Czarnecki, Starosta Lubański. Patronat medialny objął miesięcznik Panorama Leśnej oraz Polskie Radio Zachód.

 

VIII Festiwal prowadziła Małgorzata Majeran – Kokott, znana dziennikarka, prowadząca Listę Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Każdej niedzieli przebojów ludowych słuchają tam tysiące osób. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Zastępca  Burmistrza Leśnej Gabriela Pijanowska. Następnie rozpoczęła się część konkursowa, w której udział wzięło 18 zespołów z trzech województw (dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Oceny występów dokonało jury w składzie: Gabriela Gacek – przewodnicząca, muzykolog, Jerzy Bzowski, dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Turów.

 

Poziom Festiwalu – jak stwierdzili sami jurorzy – był wysoki a dokonanie oceny zespołów i wybór najlepszych nie należał do łatwych. Prezentowana na scenie muzyka szybko zjednała słuchaczy i bardzo szybko plac przed sceną zapełnił się tańczącymi. W przebłyskach słońca pięknie prezentowały się stroje roztańczonych zespołów ludowych, które brały udział w przeglądzie konkursowym.

 

Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych zespołów:

W kategorii „Zespół śpiewaczy z kapelą” jury nagrodziło:

I miejsce: Tacy Sami z Wrocławia

II miejsce – Sycowiacy z Sycowa

III miejsce – Ale Babki z Witoszowa

 

W kategorii „Zespół śpiewaczy z towarzyszeniem instrumentalisty ” jury nagrodziło:

 

I miejsce: Perła z Przybyłowic

II miejsce – Pod Wiatrakiem z Leśniowa Wlk.

III miejsce – Jarzębina z Zawidowa

 

W kategorii „Zespół dziecięcy” jury nagrodziło:

 

I miejsce: Rezonans z Nietkowa

II miejsce – Stokrotki z Olszyny

 

 

 

Nagrodę specjalną w postaci wyróżnienia otrzymali:

Kapela Goleniowska z Goleniowa

Brzykowianie z Brzykowa

Katarzynki z Radkowa

 

Nagrodę główną GRAND PRIX  otrzymał (a) zespół:  Złote Łany z Bożnowa

 

Uroczystego wręczenia statuetek i nagród rzeczowych dokonali Zastępca Burmistrza Leśnej, Gabriela Pijanowska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej, Stanisław Marczyński.

W trakcie festiwalu koncertowali i umilali czas współorganizatorzy – Zespół Ludowy „Smolniczanie” ze Smolnika i  Zespół „Kulinianie ” z Kulina.

 

Wsparcia finansowego przy organizacji VIII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie” udzieliły następujące instytucje i osoby: FHU Bielawa w Leśnej, Przedsiębiorstwo Usługowe TOMKOP Tomasz Śliwiński w Stankowicach, Firma Anstal Andrzej Jurczenko w Leśnej oraz Jan Dworzecki z Leśnej.

 

Poza wysłuchaniem muzyki i śpiewów ludowych można było spróbować specjałów kulinarnych przygotowanych przez Radę Sołecką Smolnika oraz smakowitych ciast przygotowanych przez Radę Sołecką Złotnik Lubańskich. Dodatkowo wszystkie zespoły uczestniczące w Festiwalu zostały ugoszczone pyszną zupą grochową oraz kiełbaskami, które grillowali mieszkańcy Smolnika. Różnorodne ciasta ze Smolnika znalazły się na stołach wszystkich zespołów ludowych, uczestniczących w Festiwalu.

Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej bardzo dziękuje za ogromne zaangażowanie i współpracę wszystkim  ludziom dobrej woli oraz instytucjom i sponsorom: Ochotniczym Strażom Pożarnym z Leśnej, Szyszkowej i Grabiszyc, Piotrowi Pietrykowskiemu – Komendantowi Komisariatu Policji w Leśnej wraz z funkcjonariuszami, pracownikom Urzędu Miejskiego w Leśnej w osobach: Zbigniew Sołtys, Sebastian Fronc i Gabriela Marchlewicz. Podziękowania kierujemy również do Katarzyny Wysoty - Prezesa PM Synergia Sp. z o.o. w Leśnej oraz pracowników firmy oraz mieszkańców Smolnika z Marzenną Straszak na czele za przygotowanie dekoracji sceny. Dziękujemy radom sołeckim Kościelnika, Szyszkowej oraz Miłoszowa  za wypożyczenie namiotów plenerowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom oraz Patronom Honorowym  za wsparcie i zaufanie przed oraz w trakcie Festiwalu. Dziękujemy członkom jury Festiwalu oraz mieszkańcom i Radzie Sołeckiej Smolnika. Dziękujemy dzielnym Strażakom z OSP za ich wielkie serca i silne dłonie przy organizacji placu festiwalowego. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Leśnej za pomoc w transportach wyposażenia placu.

Organizatorzy gratulują wszystkim zwycięzcom i już dziś zapraszamy za rok na kolejną IX edycję Festiwalu.

19402242600954343445709852190004316825309o
IMG1735
IMG1736
IMG1737
IMG1738
IMG1739
IMG1740
IMG1741
IMG1742
IMG1743
IMG1744
IMG1745
IMG1746
IMG1747
IMG1748
IMG1749
IMG1750
IMG1751
IMG1752
IMG1753
IMG1754
IMG1755
IMG1756
IMG1757
IMG1758
IMG1759
IMG1760
IMG1761
IMG1762
IMG1763
IMG1764
IMG1765
IMG1766
IMG1767
IMG1768
IMG1769
IMG1770
IMG1771
IMG1772
IMG1773
IMG1774

Czytany 757 razy