czwartek, 18 styczeń 2018 13:14

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Leśnej
– padł rekord zebrana kwota to 25.703,14 zł

14.01.2018 r. odbył się Finał WOŚP, który swym zasięgiem obejmuje nie tylko granice Polski ale również kraje z całego świata. Był to 26. Finał ogólnoświatowy, a 7. Leśniański.   Podsumowując dotychczasowe finały w Leśnej udało nam się wspólnie z 220 wolontariuszami zebrać kwotę wysokości 77.132,92 zł. Sztab zlokalizowany w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację tego przedsięwzięcia liczył na kolejny sukces.

I  jak zwykle nie zawiedliśmy się. Od 8:00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbywały się odprawy wolontariuszy. W tym roku kwestowało 40 osób, w tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, Gimnazjum w Leśnej, Szkoły Podstawowej w Platerówce, pracownicy OKiS oraz osoby prywatne- społeczność Gminy Leśna.

Od godziny 8:30 do 17:00 kwestujących wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami w obecności nauczycieli oraz strażaków OSP z Leśnej można było spotkać na ulicach naszego miasteczka oraz na terenie gminy. Największą kwotę do puszki WOŚP w wysokości, 3052,06 zł udało się zebrać wolontariuszowi Janowi Surowcowi.    Spośród wolontariuszy ze szkół podstawowych kwestujących na ulicach Leśnej największą sumę zebrał Aleksander Tarnarzewski 724,11zł. W kawiarence OKiS prowadzony był punkt odpoczynku dla wolontariuszy oraz ich opiekunów. Podczas przerwy można było rozgrzać się gorącą herbatą, kawą lub posilić słodką bułką (Fundator Ciastkarnia Bednarski, Leśna) i gorącą zupą.

O godzinie 13:00 rozpoczął się spod Domu Kultury Bieg – happening „Policz się z cukrzycą”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Zabiegani z Leśnej. W Leśnej była to już druga edycja wydarzenia, która zgromadziła 48 uczestników. Każdy startujący, opłatę startową wrzucał do puszki w ten sposób konto Fundacji WOŚP zasiliło się kwotą 1.285,00 zł Wszyscy otrzymali pamiątkowe koszulki lub gadżety WOŚP, a ci którzy ukończyli bieg na zakończenie otrzymali medal ufundowany przez Stowarzyszenie.

Od godz. 13:00 rozpoczęliśmy również część artystyczną na deskach sceny w sali widowiskowej OKiS. A tam na licznie zgromadzonych mieszkańców Leśnej czekały atrakcyjne występy. Program rozpoczął się występem grupy tanecznej Tomasza Gajewskiego działającej przy OKiS w Leśnej. Następnie Miejsko – Gminne Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Leśnej – zaprezentowało program artystyczny pt. „Jak pani zima bałwanka w lesie zostawiła” w wykonaniu dzieci pod kierunkiem Urszuli Pilch oraz Sylwii Graboń. Sala widowiskowa była pełna po brzegi. Występ najmłodszych aktorów sprawił, iż niejednemu widzowi zakręciła się łezka wzruszenia w oku. Następnie wystąpiły dzieci i młodzież z Koła Gitarowego przy Domu Kultury w Leśnej prowadzonego przez Karola Kusibaba, po nich zaprezentowały się dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Dolina”, które zabrały publiczność w magiczny świat małych, sympatycznych, niebieskich smerfów. Program przygotowany przez pracownice Tęczowej Doliny koordynowała Agnieszka Zaganiacz. Na zakończenie mali artyści przekazali piękne materiałowe serce na licytację WOŚP.

Po kolejnej licytacji przyszedł czas na ”Leśne Elfiki”, przedszkolaki zaprezentowały się w programie, który zatytułowany został ”Leśne Elfiki WOŚP wspierają, tańcem i śpiewem pomagają”. Dzieci zostały przygotowane przez Dorotę Szczygieł i Martę Męcinę. Na tym występów nie było końca bowiem zaraz po nich na deskach sceny pojawiły się przedszkolaki z ”Szyszkowej polany”, które prezentowały talenty muzyczne i taneczne. Dzieci przygotowane przez Patrycję Rynkal- Kiwacz śpiewały, grały na instrumentach (trąbce i skrzypcach) a na zakończenie wykonały układ taneczny z szarfami do piosenki „Alleluja”.

W tym wyjątkowy dniu nie mogło zabraknąć występów uczniów ze Szkoły Podstawowej Poddziałami Gimnazjalnymi im. Jana Pawła II w Smolniku. Dzieci z klas III-VII prezentowały swoje talenty wokalne oraz aktorskie. Za pomocą słowa i dźwięku zaprosiły zgromadzoną publiczność do dzielenia się miłością przez 12 miesięcy w roku. Występ przygotowany został przez Katarzynę Zając- Ostrowską, Dorotę Kusibab i Małgorzatę Michalik. Uczniowie z oddziałów gimnazjalnych przygotowani przez Monikę Borkowską i Renatę Arbaczewską prezentowali rozmaite układy taneczne, w tym: power team, szybkie nogi, szalone babki oraz indywidualnie wystąpiła Daria Ziółkowska.

Po zakończeniu części artystycznej, w której prezentowały się dzieci i młodzież z leśniańskich placówek oświatowych przyszedł czas na występy lokalnych artystów. W niezwykle energetycznym, rockowym klimacie wystąpił zespół Obsydian wraz z grupą dzieci. Następnie Agata Hylińska z córką Zuzanną Benke rozgrzały publiczność charyzmatycznym występem, który pozwolił ujrzeć widowni rockową duszę wokalistek. Na zakończenie wystąpił oczekiwany rokowo-bluesowy zespół „Salen”.

Punktualnie o 20.00 - jak w całym kraju, tak i w Leśnej - oglądaliśmy „Światełko do nieba”.

Przez cały okres trwania niedzielnego Finału prowadzona była sprzedaż drogą licytacji rozmaitych przedmiotów przekazanych przez mieszkańców Leśnej i nie tylko.  Łącznie zostało zlicytowanych 29 zestawów, dzięki temu udało się uzyskać kwotę o wartości 6.980,00zł. Najwyższą cenę- 650,00 zł uzyskał zestaw, który zawierał wielkie serce przekazane przez Niepubliczne przedszkole ”Tęczowa Dolina” w Leśnej, voucher na kolacje w „Babim Lecie” oraz kalendarz ścienny z wizerunkiem Agaty Hylińskiej.

Dodatkowo w holu OKiS była możliwość pozyskania książek do domowych księgozbiorów. Pod akcją „Podaruj książce drugie życie” każda osoba za symboliczną kwotę przekazaną do puszki WOŚP mogła zabrać do domu książkę, a po jej przeczytaniu przekazać dalej kolejnemu czytelnikowi. Tuż obok można było skorzystać z fotobudki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z 26. Finału WOŚP. Akcja prowadzona przez Bibliotekę Publiczną w Leśnej oraz opłaty za zdjęcia z fotobudki zasiliły WOŚP kwotą 2.332,48 zł. Podobnie jak w ubiegłym roku sołtysi wsi Szyszkowa, Złoty Potok, Zacisza, Świecie, Smolnik, Stankowice  przygotowali przepyszne ciasta, które można było degustować za ofiarowanie dowolnej kwoty na rzecz WOŚP. Dzięki tej akcji budżet XXVI Finału został zasilony kwotą 1.016,63zł. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy poprowadzonej przez firmę IMPULS z Leśnej było to dopełnieniem przedsięwzięcia WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”

Dzień pełen atrakcji zaowocował tym, że po raz kolejny pobiliśmy w Leśnej rekord, w poprzednim roku zebraliśmy 22.695,05zł a w tym 25.703,14 zł  oraz różne waluty obce. Kwota ta była najwyższą, którą udało się zebrać w naszej gminie. Ogromne podziękowanie kierujemy do szkół, przedszkoli oraz grup i zespołów działających przy OKiS za przygotowanie występów. Dziękujemy nauczycielom za organizację i sprawowanie opieki nad wolontariuszami. Ogromne podziękowania składamy Strażakom z OSP Leśna za pilnowanie ładu, porządku oraz bezpieczeństwa podczas całodniowego przedsięwzięcia. Ich obecność była niezastąpiona.

Bardzo dziękujemy Wojciechowi Krawiec i małej Wanessie za wspaniałe poprowadzenie 26. Finału WOŚP w sali widowiskowej OKiS i stworzenie niezapomnianego klimatu radości
i wzruszeń podczas całego niedzielnego dnia, a także za wsparcie, cenne wskazówki
i serdeczny uśmiech.  Dziękujemy mieszkańcom i wszystkim darczyńcom za przedmioty sprzedawane drogą licytacji oraz za aktywne ich licytowanie. To dzięki Wam udało uzbierać się tak dużą kwotę i wesprzeć 26. Finał WOŚP rekordową kwotą 25.703,14 zł.  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim jest zebranie funduszy na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, który pozwoli na wyrównanie szans w leczeniu noworodków w szpitalach w całej Polsce. Leśniański Sztab WOŚP bardzo serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej za osobiste zaangażowanie i obecność podczas niedzielnego Finału w Leśnej.

20180114132756
20180114132801
20180114132808
20180114132813
20180114132829
20180114132838
20180114132922
20180114132954
20180114132944
20180114133608

Czytany 1120 razy