poniedziałek, 18 wrzesień 2017 09:12

Narodowe Czytanie "Wesela"

 Leśniańskie Narodowe Czytanie

       2 września 2017 roku Biblioteka Publiczna w Leśnej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  Narodowe Czytanie, podczas której publicznie odczytywane są fragmenty największych dzieł literatury polskiej. W tym roku w drodze głosowania, do wspólnej lektury zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Kampania prowadzona jest od 2012 roku. Jej celem jest propagowanie wybitnych polskich dzieł literackich, popularyzacja czytelnictwa oraz znajomości literatury narodowej.

     Leśniańskie Narodowe Czytanie zrealizowane zostało w scenerii artystycznej kawiarni literackiej zaaranżowanej w przestrzeni biblioteki. Po przywitaniu gości, Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu  w Leśnej - Agnieszka Smolińska przybliżyła historię, znaczenie oraz symbolikę ,,Wesela”. Po krótkiej prelekcji zaproszeni goście odczytali fragmenty Wesela w duetach. Kolejne sceny dramatu, wcielając się po mistrzowsku w postacie z lektury i wyczuwając znakomicie walory językowe młodopolskiego tekstu, czytali: Przewodniczący Rady Miejskiej w Leśnej Stanisław Marczyński wraz z żoną – Bogumiłą Marczyńską, współpracująca z naszą placówką Pani Katarzyna Waniczek – bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Smolniku w duecie z Dyrektor OKiS - Agnieszką Smolińską, pracownicy OKiS: Pani Marta Sudnik z Panią Urszulą Tylką oraz Bibliotekarki: Pani Daria Kiwacz i Pani Wanda Kwiatkowska.

Po wspólnym czytaniu uczestnicy powędrowali w kierunku kontekstów kulturowych „Wesela”, analizując uniwersalny przekaz lektury, mocno wybrzmiewający we współczesnych adaptacjach scenicznych, ale także w interpretacjach kabaretowych.

Prosty, młodopolski klimat niczym z bronowickiej chaty podkreślały elementy ludowe w bibliotecznej scenografii, muzyka, a także kadry z filmu oraz zdjęcia Bronowic.
Dla Gości przygotowano słodki poczęstunek, cieszący nie tylko podniebienie, ale także dostarczający przyjemności wizualnej.

Przybyli Goście w nagrodę za uczestnictwo, otrzymali książki, w których przybita została pamiątkowa pieczęć z logiem Narodowego Czytania. Każdy z uczestników mógł sobie zrobić także zdjęcie z wiankiem z żywych kwiatów.

Głośne czytanie oraz indywidualna interpretacja sprawiły, że lektura, która nie należy do najłatwiejszych, stała się bardziej przystępna i zrozumiała, ,,oswojona” z odbiorcą. Mamy nadzieję, że Biblioteka, biorąc czynny udział w imprezach ogólnopolskich, zachęci do odwiedzania i angażowania się w różnego rodzaju wydarzenia promujące czytelnictwo.

DSCF1230
DSCF1248
DSCF1268

Czytany 584 razy